News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

पोखरा त्यसै पोखरा भएको रहिनछ

गोविन्द अनेक
२०७६ पटक

पहिलोपटक पोखरा भेट्न हिडेको म, पोखरामा पाइला टेक्दा मैले पोखरा हैन पोखराले मलाई भेटेको अनुभुती भयो । जब प्लेन बाट ओर्लिए त्यसपछि पोखराको सुन्दरताले प्रकृतिको आँगनभरी सुकाएका मनोरम दृश्यका बिस्कुनले मलाई भव्य स्वागत गरेको महसुस गराए । आफ्ना दन्तेलहर देखाएर हाँसिरहेका माछापुच्छ्रे, अन्नपूर्ण, धौलागिरि, र मनास्लु हिमश्रृंखलाहरु देखेर मेरो मन पनि जिन्दगीका हर कुरा भुलेर तिने हिमालहरु संग दाजिएर सुस्कुराएर अनि मेरो मन प्रफुल्लीत बने ।
विश्वभरका मानव संग सुमधुर प्रित् गासिरहेको फेवा, रुपा अनि बेगनास ताल, छिनमै छर्लङ्ग घाम देखिने अनि छिनमै कालो बादलको घुम्टोले घपक्क ढाकिने पोखराको आकाश, त्यहीँ आकाश छुम्ला झै गरेर सरङकोटको टापुबाट उडेका प्याराग्लाइडिङ, प्याराग्लाइडिङ संगै उडेका हर मान्छेका मनोभावनाहरु सजिलै आकाश चुमेको तातो अनुभूति गरिरहेका छन ।
अन्नपूर्ण हिमालको मनमोहक दृष्यसँगै सेतीमा ¥याफटिङको छालसीत आफूलाई पनि भावनाको गहिराईमा बगाइरहेका निकै खुसी देखिने मानवहरु, लेकसाइडको वरपर जब गोधुली साँझ पर्छ तब कुनै नया ग्रहमा पाइला राखेको जस्तै आनन्दित तुल्याउने तमाम मान्छेहरुको मनका कुना—कुना छुने मनोरम दृश्यहरु ।
नौँडाँडा, पन्चासे, ठूलोकोट, सारङ्कोट र विश्व शान्ति स्तूपा हाइकिङका विश्राम र अवलोकन गर्न संसारभर बाट उर्लिएका मानसागर हरु, साच्चिकै विश्वलाई तानिरहेको पोखराले कुनै एउटा व्यक्तिको मान्छेको मनलाई नतान्ने कुरामा दुई मत पक्कै रहेन । पोखराको प्राकृतिक शितलता जतिको गहिरो छ त्यस्तै पोख्रेलको व्यवहारमा पनि भेटिने ।

अर्गानिक धरातलमा रहेर सञ्चालन गरिएका पोखराका सुविधा सम्पन्न होटेलहरु अनि त्यही होटेलको विभिन्न परिकार सँग रमाउदै दिनौ विताउने आन्तिरक एवम् वाह्य पर्यटकहरु पोखरा छिरेपछि स्वर्गको आभास लिइरहेका हुन्छन् ।
फेवातालको डुङ्गामा सवार जोकोही पनि डुङ्गामाबाट कहिले वारि छेउ केही पारि छेउ गर्दै आफ्नो जिन्दगी नै पार लगाएको स्वर्गिय आनन्द लिइरहेका हुन्छन् फेवातालको कञ्चन पानी जस्तै सफा मन लिएर दैनिक फेवातालको पेरिफेरिमा अल्झिरहने माझी दाईहरु, कहिले जोडी कहिले, एक्लो कहिले स्वदेशी कहिले विदेशी मनहरुलाई पुरानो डुङ्गामा राखेर वारपार गराइरहेका ति लोभलाग्दा दृश्यहरु आहा कसको मन होला नलोभिने । पोखराको हरेक कुनामा सुन्दरताका मझेरी थापेर बसेका थुप्रै पर्यटकीय स्थलहरुले पोखरालाई साच्चिकै पोखरा बनाइरहेका छन ।

धर्म संस्कृति विश्वासका कचप्प भारी बोकेर विन्ध्यवासीनी पुगेको सयौं मान्छेका हुलहरु ति हूलमा फरकफरक भेषभूषा र संस्कृति र मूलुकका थरिथरि मान्छेका मिश्रित दृश्यहरु, मुस्ताङ पुग्न, अन्नपूर्ण माछापुच्छ्रे, मनास्लु, धौलागिरि लगायतका हिमश्रृखलाहरुको अरोहणमा हिडेका स्वदेशी विदेशी यात्रीहरुको लहरले झनै गजबको रौनक दिइरहेका अनि पोखरालाई थप आर्कष र सुन्दरताको थुङ्गाहरु थपिरहेका छन ।
विश्वलाई प्राकृतिक सुन्दरताको फराकिलो परिचय दिइरहेको पोखराले नेपालको सान भव्य अनि सभ्य तरिकाले बढाएको छ, पोखरा त्यसै सुन्दरताको खानी बनेको रहेनछ यहाँका हर मन चुडाउने दृश्यहरु यहाको प्राकुति सुन्दरता अनि साच्चिकै सहयोगी अनि मनकारी भावनाले ओतप्रोत पोख्रेलीहरु, यी र यस्ता गुनहरु पोखरा छिर्दा भेटाएपछि मैले पोखरा हैन पोखराले मलाई भेटेको अनुभूति भयो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

गाउँपालिकाको टिमले गर्‍यो मार्सिवाङ खेलमैदान सरसफाई

माण्डवी गाउँपालिकाले मार्सिवाङ खेलमैदान सरसफाई गरेको छ । गाउँपालिकाले गत विहिबार देखि हिजो शनिबारसम्म सञ्चालन...

प्रथम अध्यक्ष कपको उपाधि सुनिलस्मृति रोल्पालाई

माण्डवी गाउँपालिकाले आयोजना गरेको प्रथम अध्यक्ष कप राष्ट्रव्यापी अन्तर स्थानीय तह पुरुष भलिबल प्रतियोगिताको उपाधि...

प्यूठानमा विश्व एड्स दिबसमा स्वास्थ्यकर्मी र समाजसेवी सम्मानित भए

समुदायको नेतृत्वमा एड्स अन्त्य गरौ भन्ने मुल नाराका साथ ३६ औ विश्व एड्स दिवसका अवसरमा...

प्रथम अध्यक्ष कप पुरुष भलिबल प्रतियोगिता माण्डवी गाउँपालिकामा सुरु

प्रथम अध्यक्ष कप पुरुष भलिबल प्रतियोगिता माण्डवी गाउँपालिकामा सुरु भएको छ । “स्वास्थ्यको लागि खेलकुद,...

कानुनको पालना र सरकारी आम्दानिका लागि हुलाकमार्फत ढुवानि सुनिस्चित गर्दैछौं: महानिर्देशक अधिकारी

हुलाक सेवा विभागले बिहिवार सरकारी चिठ्ठीपत्र र कागजात हुलाक मार्फत पठाउने सुनिश्चित गर्ने व्यवस्था सम्बन्धी...