News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

स्वास्थ्यका सुचकहरुमा सकारात्मक सुधार

दीपा पौडेल ३० भदौ २०७८
६३३ पटक
३० भदौ २०७८

स्वास्थ्य कार्यालय प्युठानले स्वास्थ्य सम्बन्धि आफ्ना मापदण्डमा सुधार आएको निश्कर्ष निकालेको छ।

स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानको दुई दिन सम्म चलेको बार्षिक समिक्षा गोष्ठीमा यस्तो निश्कर्ष निकालेको हो। जिल्लाको स्वास्थ्य अवस्थाको बिषयमा ब्यापक छलफल भएको स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानका तथ्यांक फोकल प्रसन कौशलराज बैद्यले जानकारी दिए।

आर्थिक बर्ष २०७७÷०७८ मा जिल्लामा सम्पादित स्वास्थ्य कार्यक्रमहरुको बिषयमा समिक्षा गरिएको हो। नौ वटै स्थानिय तहका स्वास्थ्य शाखा प्रमुख, स्वास्थ्य सम्बन्धि सरोकारवाला ब्यक्ति लगाएतका प्रतिनिधिहरु दुई दिनसम्म विभिन्न स्वास्थ्य सम्बन्धि मापदण्डहरुको बिषयमा छलफल गरेको हो। गत बर्षको तुलनामा सबै स्थानिय तहमा स्वास्थ्य कार्यक्रमहरुको सुचकमा सुधार देखिएको बैद्यले जानकारी दिए।

गत बर्ष २७ प्रतिशत रहेको सुत्केरी जाँच यो बर्ष बढेर ४६ प्रतिशत पुगेको छ भने ६७ प्रतिशत रहेको संस्थागत सुत्केरी बढेर ७५ प्रतिशत पुगेको स्वास्थ्य कार्यालयको तथ्यांकमा उल्लेख छ। त्यस्तै नियमित गर्भवती जाँच ५२ प्रतिशतबाट बढेर ६४ प्रतिशत पुगेको छ । यी लगायत स्वास्थ्यका सबै सुचकहरुमा सकारात्मक सुधार आएको तथ्यांकले देखाएको छ।

सबै स्थानिय तहहरुले आगामी बर्ष गर्ने कार्यक्रमहरुबारे योजना प्रस्तुत गर्दै जिल्लाको स्वास्थ्य अवस्थामा उल्लेख्य सुधार ल्याउने गरि स्वास्थ्य कार्यालयले कार्ययोजना बनाएर अगाडि बढ्ने स्वास्थ्य कार्यालय प्युठानका प्रमुख मधुसुदन खड्काले जानकारी दिए। समिक्षा कार्यक्रममा स्वास्थ्य सम्बन्धि स्वास्थ्य मन्त्रालयले बनाएको मापदण्ड र स्वास्थ्य सुचकको आधारमा उत्कृष्ट काम गरेको भन्दै माण्डवी गाउँपालिकालाई सम्मान गरेको छ।

कार्यक्रममा जिल्ला समन्वय प्रमुख केशवराज आचार्यले गुणस्तरिय स्वास्थ्य सेवा प्रदान गरि स्वास्थ्य सुचकहरुमा बृद्धि ल्याउन उल्लेखनिय योगदान गर्ने सबै सरोकारवाला र स्वास्थ्यकर्मीलाई धन्यवाद दिए। गत आर्थिक बर्ष स्वास्थ्य मन्त्रालयले बनाएको मापदण्ड र स्वास्थ्य सुचकको आधारमा लुम्बनी प्रदेशमा स्वास्थ्य कार्यालय प्युठान प्रथम भएको थियो।

प्रतिकृया दिनुहोस्

रक्तदाता दिवसको अवसरमा प्यूठानमा १५ जनाले गरे रक्तदान

विश्व रक्तदाता दिवस प्यूठानमा पनि मनाईएको छ । नेपाल रेडक्रस सोसाईटी जिल्ला शाखा प्यूठानको आयोजना...

प्यूठानको ऐरावतीमा भिरबाट लडेर एक पुरुषको मृत्यु

प्यूठानको ऐरावती गाउँपालिकामा एक पुरुषको भिरबाट लडेर मृत्यु भएको छ । शुक्रबार विहान साढे ११...

माण्डवी गाउँपालिकाले दिगो विकास लक्ष्यको स्थानीयकरण गर्दै

माण्डवी गाउँपालिकाले दिगो विकास लक्ष्यको स्थानीयकरणका लागि कार्य सुरु गरेको छ । संयुक्त राष्ट संघमार्फत...

एकै दिनमा २ सय ५० जनाले आँखा जाँच गराए

आँखा अस्पताल बिजुवारमा एक दिने शिविर सम्पन्न भएको छ । शिविरबाट २ सय ५० जनाले...

जिल्ला पूर्ण खोप सुनिश्चितता घोषणा गर्ने तयारीमा

प्यूठान जिल्लाका सबै स्थानीय तह पूर्ण खोप सुनिश्चितता पालिका घोषणा भएका छन् । जन्मेदेखि १५...